Sami zadecydujmy

31 października 2011

 

Jaką wybrać lokatę w kwietniu? Czy lepiej mimo wszystko zdecydować się na konta oszczędnościowe, a depozyty bankowe zostawić w spokoju? Gdzie założyć konto oszczędnościowe lub inne? Rynek lokat bankowych niestety nadal nie jest zbyt atrakcyjny dla osób, które decydują się w ten sposób lokować swoje oszczędności. W kwietniu odnotowano spadki oprocentowania lokat antypodatkowych, a te właśnie cieszyły się i cieszą nadal największym zainteresowaniem klientów banków. Jaką więc najlepszą lokatę w kwietniu wybrać? Najlepszym sposobem na znalezienie takiej oferty jest sprawdzenie ostatnich rankingów lokat i porównanie najlepszych ofert depozytów bankowych. Co najczęściej decyduje o wyborze najkorzystniejszej dla klienta lokaty? Z pewności oprocentowanie.

Rzeczywiście najczęściej klienci patrzą na oprocentowanie, ale pamiętajmy, że nie tylko oprocentowanie powinniśmy brać pod uwagę wybierając dla siebie najlepszą ofertę.

Czasami może to być jedynie chwyt marketingowy. Co więc powinniśmy sprawdzić? Sprawdzajmy czy wysokie oprocentowanie lokaty trwa przez cały rok trwania takiej umowy pomiędzy bankiem oraz klientem, czy tylko na przykład przez ostatni miesiąc trwania umowy /lokaty progresywne/. Poza tym czy wysokie oprocentowanie lokaty dotyczy całej zdeponowanej kwoty czy tylko jej części. Banki stosują różne zabiegi, aby tylko mieć z takiej umowy największy zysk. Klient nie musi się wcale zgadzać na warunki banku, ale musi dokładnie wszystko sprawdzać. Poza tym wysokie oprocentowanie lokaty może być powiązane z jakimś funduszem inwestycyjnym, gdy są one sprzedawane w pakietach. O tym jak banki mogą manipulować rynkiem lokat i klientami przekonaliśmy się ostatnio na podstawie kary jaką Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na bank pko bp. Sprawa dotyczyła braku odpowiedniej reklamy, a właściwie wprowadzenia klientów w błąd. Każdy kto zakłada lokatę bankową jest przekonany, że oprocentowanie zaczyna funkcjonować wraz z założeniem takiej lokaty, czyli podpisaniem umowy z bankiem. Ale nie w przypadku pko bp, bowiem tam o terminie rozpoczęcia lokaty decydował bank. Dlatego analizujmy, porównujmy, wybierajmy, ale i sprawdzajmy gdzie założyć konto oszczędnościowe czy lokatę.

Najlepsze banki i najlepsze lokaty bankowe mają: przy lokatach trzymiesięcznych: toyota, meritum, alianz, przy depozytach bankowych 4 miesięcznych: polbank, alianz, kredyt bank, a przy lokatach sześciomiesięcznych: polbank, toyota bank i bank pocztowy. To są na początku kwietnia najlepsze banki i najlepsze jak dotychczas propozycje depozytów bankowych. Jest jeszcze jeden rankig, jest to ranking tak popularnych ostatnio lokat jednodniowych. W tym przypadku najlepsze banki oferują: noble bank lokatę optymalizator oprocentowana w stosunku rocznym 4,86%, multibank lokatę aquarius oprocentowaną na 4,80% oraz bgż lokatę ebgż z oprocentowaniem 4,50%. Wybór jednak należy do nas.