Oszczędzanie się przydaje

19 września 2011

Oszczędzający w bankach z sentymentem wspominają czas, kiedy depozyty bankowe były towarem, który kupowali w ciemno. Kiedy na rynku lokat bankowych banki dosłownie walczyły o klienta, kiedy oprocentowanie depozytów sięgało 11-13 procent i kiedy o atrakcyjne lokaty bankowe było naprawdę bardzo łatwo. Jeszcze dwa trzy lata temy na rynku lokat bankowych trwała ostra rywalizacja między bankami, ponieważ ich kapitały zostały mocno nadszarpniete przez kryzys, a rynek lokat bankowych ten nadszarpnięty kapitał łatał. Dziś sytuacja na tym rynku niestety jest zupełnie inna, banki mają pieniądze i częściej obniżają oprocentowanie lokat niż je podwyższają. Wprawdzie udają, że tak do końca nie mają zamiaru rezygnować z depozytów bankowych oraz klientów, ale ich działania właśnie idą w tym kierunku. Dlatego o najwyższe lokaty bankowe, o w miarę wysokie oprocentowanie oraz zyski jest teraz tak trudno. Szczególnie o lokaty, których kapitalizacja odsetek odbywa się codziennie. Z drugiej jedenak strony niekoniecznie najwyżej oprocentowane lokaty muszą być najlepszymi, chociaż codzienna kapitalizacja odsetek to towar najbardziej poszukiwany na tym rynku.
Są banki, które starają się zebrać depozyty wykorzystując do tego dodatkowe produkty jakimi są konta bankowe lub lokaty bankowe czy jednodniowe. Daje to większą możliwość przywiązania do banku klienta, a o to przecież chodzi. Poza tym banki dysponują coraz szerszą ofertą dodatkową, taką jak chociażby: liczba dostępnych bezprowizyjnych bankomatów czy oddziałów, obsługa przez internet, czyli lokaty zakładane i obsługiwane przez internet, a także pomocowe pakiety assistance. Od pewnego czasu najwyżej w hierarchii najlepszych depozytów stoją lokaty internetowe i codzienna kapitalizacja odsetek, w takich bankach jak chociażby polbank, toyota bank, alior bank czy mbank. Aby więc wybrać najwyższe lokaty bankowe szukajmy je w bankach internetowych, albo obsługiwanych przez Internet.
Wysoka pozycja mbanku w zasadzie potwierdza, że coraz wyżej zaczynają stać lokaty zakładane poprzez internet, czyli lokaty online. Lokaty zakładane w ten sposób są o wiele wygodniejsze w deponowaniu pieniędzy, niż na przykład wystawanie w bankach w długich kolejkach. W miarę atrakcyjne lokaty proponują także noble bank i meritum bank. Generalnie jednak lokaty internetowe przeważają swoją atrakcyjnością inne depozyty bankowe. Niestety niemiłą niespodziankę dla swoich klientów przygotowały banki z grupy bree czyli mbank oraz multibank, które obniżyły oprocentowanie swoich lokat jednodniowych. Warto też zapoznać się z ofertą amber gold, który proponuje oprocentowanie lokaty w wysokości aż 10%. Amber Gold jest domem składowym, posiadający w składzie złoto przechowywane przez klienta – depozytem więc jest złoto.