I te są ważne

12 września 2011

Ubezpieczenia samochodowe są jednymi z najpopularniejszych ubezpieczeń na rynku, chociażby z tego powodu, że po polskich drogach jeździ około 3 milionów aut, które przecież należy ubezpieczyć. Obowiązkowo, jak wiadomo, kierowcy muszą wykupić ubezpieczenia oc, czyli od odpowiedzialności cywilnej. AC, czyli tak zwane autocasco jest najczęściej ubezpieczeniem nieobowiązkowym, chyba, że samochodów kupiony jest na kredyt i stanowi zastaw bankowy. W takich przypadkach najczęściej banki nakazują wykupienie również ubezpieczenia ac.

Tymczasem tylko co czwarty polski kierowca ma wykupione aotocasco, z prozaicznego zresztą powodu, ponieważ ubezpieczenie ac należy do jednych z najdroższych ubezpieczeń na tym rynku.

Ubezpieczenie oc chroni jedynie osoby poszkodowane w wypadkach samochodowych, a właścicieli aut przed ich roszczeniami. Natomiast ubezpieczenie ac chroni nasze pojazdy przed zniszczeniami czy też kradzieżą. Dlatego tak warto sięgać również po ubezpieczenia autocasco. Zgadzam się, że nie jest to ubezpieczenie tanie, ale ubezpieczyciel też musi się w jakiś sposób zabezpieczyć. Odszkodowania są duże i wypłaty co roku też. Z drugiej jednak strony wszelkie ulgi, jakie należą się kierowcom z tytułu bezkolizyjnej jazdy, czyli z oc można przełożyć na ubezpieczenie ac. Poza tym należy też pamiętać o różnych stawkach w różnych firmach ubezpieczeniowych. Nie sugerujmy się jednak zbytnio wysokością stawek, bowiem nie zawsze tam gdzie są one niskie jakość usług będzie szła z nimi w parze. Krótko mówiąc nie zawsze tanie oznacza najlepsze. Najlepiej korzystać z usług uznanych na rynku firm, wówczas możemy mieć pewność,  że ustrzeżemy się kłopotów.

Niemal prawidłowością jest, że właściciele nowych aut wykupują również ubezpieczenie ac, bowiem o nowe auta zazwyczaj bardziej dbamy niż o stare. Ubezpieczenie ac jest ubezpieczeniem drogim, w wielu przypadkach sięgającym nawet kilkudziesięciu procent wartości auta, dlatego możemy się starać o ubezpieczenie nie w pełnym zakresie. Zakres ten może na przykład nie obejmować kradzieży samochodu. Taki zakres ochorny szczególnie jest popularny wśród właścicieli samochodów starszych. Pamiętajmy też stawki ubezpieczeń samochodowych w tym również ubezpieczenie ac, uzależnione jest od kilku czynników. Najważniejsze z nich to: wiek samochodu, marka oraz wartości samochodu. Co ciekawe ważne jest także miejsce zamieszkania osoby ubezpieczającej swoje auto. Firmy ubezpieczeniowe mają  swoje taryfy i strefy zagrożenia. W jednych rejonach występuje na przykład większe zagrożenie w innych mniejsze. Dlatego i stawki są również bardziej zróżnicowane.

Nie tylko wymienione czynniki są dla ubezpieczyciela ważne, bowiem dużą wagę przykładają także do historii ubezpieczenia. To znaczy, czy kierowca zalicza się do grona osób jeżdżących bezpiecznie i bezszkodowo. Jeżeli tak to może liczyć na zniżki. Ważne są także: wiek kierowcy, długość posiadania prawa jazdy, czy składkę płacimy w ratach czy jednorazowo, a nawet ilość dzieci. I pamiętajmy o jeszcze jednej, niezwykle istotnej rzeczy. Zawsze dokładnie czytajmy umowy, ale przed jej podpisaniem.