Rynek ubezpieczeniowy istniał, istnieje i z pewnością będzie istniał i ten fakt nie ulega wątpliwości, jak nie ulega wątpliwości, że ubezpieczenia są nam potrzebne. Ale zupełnie nie są potrzebni na rynku ubezpieczyciele, których jedynym celem się osiągnięcie jak najwyższych zysków kosztem klientów. Niestety takie praktyki stosuje coraz więcej firm ubezpieczeniowych. Na szczęściem klienci mają wybór, ponieważ ofert oraz uczciwych firm ubezpieczeniowych również nie brakuje, jest więc w czym wybierać. Pamiętajmy tylko, że przed powzięciem decyzji o wyborze oferty należy zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczeń /niekonieczne jest to przy obowiązkowych ubezpieczeniach oc, bowiem w tym przypadku obowiązuje ustawa i ubezpieczyciele nie mogą zbyt wiele przy nich pomanipulować/ oraz zapisami w polisach ubezpieczeniowych. Pamiętajmy też, że ogólne warunki ubezpieczeniowe tworzone są w 100 procentach przez firmy ubezpieczeniowe, tym bardziej powinniśmy się z nimi zapoznać. Nie podpisujmy też umów przed dokładnym sprawdzeniem ich zapisów. Jak twierdzą znawcy tego rynku, jeżeli tego nie zrobimy na niemal 100 procent mamy zagwarantowane, że będziemy mieli kłopoty z wypłatami odszkodowań.
– To prawda, jest to sprawdzone i nie ulega żadnej wątpliwości. Przy naliczaniach szkód oraz wypłacie odszkodowań firmy ubezpieczeniowe manipulują jak nigdy, bowiem chodzi im tylko o zysk firmy. Są jednak sposoby na wyegzekwowanie swoich należności, a jeżeli nie pomogą nasze interwencje najlepiej oddać sprawę do rzecznika ubezpieczonych albo kancelarii, które specjalizują się w odszkodowaniach. Za taką wizytę trzeba zapłacić, ale skoro się opłaci to dlaczego nie – twierdzi jeden z klientów.
O ubezpieczeniach typu: ubezpieczenie komunikacyjne, zdrowotne, na życie, turystyczne, czy nieruchomości wiemy wiele, ponieważ wiele się na ten tema mówi, mamy też z takimi ubezpieczaniami styczność niema na co dzień. Mniej się mówi o takich ubezpieczeniach jak ubezpieczenie kredytów gotówkowych, czy też ubezpieczenie brakującego wkładu własnego. To drugie ubezpieczenie, a więc ubezpieczenie brakującego wkładu własnego funkcjonuje przy kredytach hipotecznych. To znaczy jeżeli bank żąda wkładu własnego – przy kredytach w walutach obcych najczęściej wynosi 20 procent, a przy złotówkowych 10 procent – kiedy więc kredytobiorca nie jest w stanie takiego warunku spełnić musi brak ten ubezpieczyć. To znaczy jeżeli w wkład w euro czy frankach ma na poziomie 10 procent to pozostałe dziesięć procent musi ubezpieczyć. Stawki są różne jak różne jest ubezpieczenie brakującego wkładu własnego. Najczęściej jednak jest to 3,5 proc. i najczęściej takie ubezpieczenie zawierane jest na 3-5 lat i płatne z góry. Jeżeli po tym czasie róznica się zniweluje bank odstępuje od ubezpieczenia. Oczywiście najlepiej takich ofert szukać w bankach internetowych, bowiem z reguły kredyty i ubezpieczenia w tych bankach są na korzystniejszych warunkach niż w bankach tradycyjnych.
– To prawda i kredyty i ubezpieczenia są tańszymi produktami w bankach internetowych oraz firmach ubezpieczeniowych prowadzących elektroniczną obsługę klienta. Dlatego przed podjęciem takiej decyzji wszystko dokładnie powinno się sprawdzić – powiedział doradca finansowy.