Tańsze i-oc

14 stycznia 2010

O tym, że ubezpieczenia są potrzebne nikogo nie trzeba przekonywać, przekonać do swojej oferty muszą towarzystwa ubezpieczeniowe. Rynek ubezpieczeniowy jak wiadomo jest rynkiem o nieograniczonych wprost możliwościach, jego propozycje są nie tylko bardzo zróżnicowane, stawki w wielu przypadkach konkurencyjne, ale są z pewnością jeszcze sektory nie do końca zagospodarowane.
– Są ponieważ sam przekonałem się o tym, że nie wszystkie firmy ubezpieczeniowe mają w swojej ofercie wszystkie możliwe na rynku ubezpieczenia, a wręcz przeciwnie, w wielu nie mogłem znaleźć interesującej mnie oferty. Czyżby więc nastąpiła swego rodzaju specjalizacja? Jeszcze rok temu starałęm się znaleźć odpowiednią dla mnie firmę, w której ubezpieczyłbym na dobrych warunkach domek letniskowy. W mojej firmie, w której znalazłem tanie ubezpieczenie oc, takiej oferty nie było. Kolejne firmy też nie miały w swojej ofercie podobnego ubezpieczenia. Ponoć tylko pzu oferowało wówczas w miarę przyzwoite warunki ubezpieczania domów letniskowych. Po roku w mojej firmie wprawdzie mogłem już ubezpieczyć swój domek, ale stawki były tak horendalnie wysokie, że zrezygnowałem. Do czego zmierzam? Otóż, jeżeli chodzi o w miarę tanie ubezpieczenie oc, ac, czy też innego rodzaju ubezpieczenie, to w zasadzie nie ma problemu. A dlatego, że ryzyko firmy, wprawdzie jest wysokie, ale mnogość klientów jakoby rekompensuje to ryzyko. Czyli bilans zysków i strat jest po stronie ubezpieczyciela, więc takie oferty są mu na rękę. Jeżeli natomiast ryzyko staje się większe, firmy ubezpieczeniowe – przynajmniej te mniejsze – rakiem sie z niego wycofują. Dlatego tak trudno było mi znaleźć ubezpieczalnię, w której mógłbym ubezpieczyć moja daczę – twierdzi klient jednej z firm ubezpieczeniowych.
Każdy z nas chciałby jak najtaniej wykupić polisę ubezpieczeniową i to jest normalne, natomiast każdy ubezpieczyciel chciałby ją jak najdrożej sprzedaż i to też jest normalne, ponieważ takie są prawa handlu. Od kiedy na rynku ubezpieczeń pojawiały się internetowy firmy ubezpieczeniowe od razu stały się wielką konkurencją dla firm działających na zasadach tradycyjnych. Na przykład Link4 z uwagi na konkurencyjne stawki, zabrał wiele klientów klasycznym zakładom ubezpieczeń. Internetowe firmy ubezpieczeniowe mogą sobie pozwolić – tak jak banki elektroniczne – na o wiele niższe stawki z uwagi na fakt, że nie zatrudniają rzeszy agentów ubezpieczeniowych, nie wypłacają im mega prowizji, nie utrzymują rzeszy pracowników administracyjnych oraz nie wynajmują tylu lokali na swoje oddziały. Ma to oczywiście swoje dobre strony, bowiem w  firmach elektronicznych najłatwiej jest o tanie ubezpieczenie oc, czy też tanie autocasco, ale ma i złe, bo często bywa kłopot z szacowaniem szkód oraz wyplatą odszkodowań – właśnie z uwagi na niewielką ilość oddziałów.