Czy ubezpieczenie do kredytu gotówkowego jest obowiązkowe?

4 maja 2017

Po kredyty gotówkowe sięga coraz więcej konsumentów. Powinni oni wiedzieć, czy ubezpieczenie takich kredytów jest obowiązkowe.

Istnieją banki, w których ubiegający się o kredyt są zmuszani do wykupienie ubezpieczenia. Mówi się im, że jest to ubezpieczenie obowiązkowe. Nic bardziej mylnego. Należy pamiętać, że obowiązkowym ubezpieczeniem na rynku ubezpieczeniowym jest tylko OC, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Krótko mówiąc, ubezpieczenie jest obowiązkowe wtedy, gdy istnieje o nim zapis ustawowy. Banki jednak rządzą się swoimi prawami. Aby ograniczyć ryzyko, nakazują wykupienie ubezpieczenia. Generalnie jednak odnosi się to tylko do kredytów hipotecznych, rzadziej do kredytów samochodowych. Są też banki, które nie wymagają ubezpieczenie kredytów gotówkowych, ale bez zabezpieczenia kredytu nie udzielą.

Kredyty gotówkowe udzielane przez banki mogą być zabezpieczane przez banki ubezpieczeniem, ale najczęściej tylko wówczas, gdy w grę wchodzą naprawdę duże pieniądze. Przy pożyczkach kilku- czy nawet kilkunastotysięcznych banki nie żądają wykupu polisy ubezpieczeniowej, a dają klientom wolną rękę. Żądają natomiast ubezpieczenia, jeżeli ktoś chce w banku pożyczyć maksymalną kwotę, która często sięga nawet 200 tys. zł. Jeżeli jednak klient mimo wszystko będzie szukać ofert kredytów gotówkowych bez ubezpieczeń, takie oferty z pewnością znajdzie. Musi się jednak liczyć albo z wyższą prowizją, albo z większą marżą. Może też nakazać wykupienie dodatkowych produktów. Tak więc można spotkać oferty kredytów gotówkowych bez ubezpieczeń, ale banki z pewnością zażądają od klientów innych zabezpieczeń.

Wielu klientów banków decyduje się jednak na wykupienie ubezpieczenia. Banki swoją ofertą potrafią przekonać klientów, że z ubezpieczeniem kredyt gotówkowy jest tańszy. Prawda jest jednak taka, że kredyt z ubezpieczeniem jest droższy. Jak twierdzi Comperia.pl, potrafi ono zwiększyć miesięczną ratę kredytu nawet o 20 proc. Warto też wspomnieć, że według ostatniego zestawienie Comperia.pl najkorzystniejsze w chwili obecnej kredyty gotówkowe mają takie banki, jak ING Bank Śląski, Eurobank i BNP Paribas. ING Bank Śląski zaproponował swoim klientom kredyt bez prowizji z RRSO 8,06 proc. i spłatą nawet do 8 lat. Drugi w kolejności, Eurobank, pobiera prowizję w wysokości 1,6 proc. z RRSO 9,23 proc., a spłata wynosi do 7 lat. Trzeci jest BNP Paribas, który RRSO wyznaczył również na 9,23 proc., pobiera prowizję w wysokości 2,99 proc., a maksymalny okres spłaty kredytu to 7 lat.