Ubezpieczyłeś kartę zbliżeniową przed kradzieżą?

16 maja 2014

Posiadanie karty zbliżeniowej potrafi ułatwić życie. Należy jednak pamiętać o zagrożeniach i odpowiednio się przed nimi chronić.

Karty zbliżeniowe to zwykłe karty płatnicze z możliwością płacenia bezstykowego. Płacenie w ten sposób jest bardzo wygodne. Umożliwia nam kupowanie różnych produktów bez konieczności wpisywania PINU. Jest to sposób kupowania odznaczający się dużą szybkością. Karty tego typu jak każde inne karty są jednak narażone na wiele niebezpieczeństw. W pierwszej kolejności należy wymienić zaś niebezpieczeństwo kradzieży. Jeśli posiadamy taką kartę to musimy wiedzieć, że w sytuacji gdy zginie możemy stracić sporo pieniędzy z naszego konta.

Złodzieje kart zbliżeniowych mogą wykonać kilkanaście transakcji nimi zanim zablokujemy kartę. Co najważniejsze, nikt nie zorientuje się, że są złodziejami i że karta do nich nie należy. Warto zdawać sobie sprawę z tej ewentualności. Choć większość osób szybko reaguje na zgubienie karty to czasami nawet szybka reakcja nie pomoże. Złodzieje znają specyfikę całej sytuacji i rozumieją, że tylko szybka wypłata pozwoli odnieść im odpowiednie korzyści finansowe.

Skoro złodzieje działają szybciej niż właściciele kart to jedynym rozwiązaniem jest ubezpieczenie. Takie rozwiązanie jest nie dość, że najbezpieczniejsze to jeszcze najbardziej efektywne w praktyce. Ubezpieczenie możemy nabyć od razu przy wyrabianiu sobie karty zbliżeniowej. Większość banków proponujemy nam takie ubezpieczenia z automatu i wcale nie trzeba będzie ich prosić o ten produkt. Koszt takiego ubezpieczenia w okresie miesiąca nie jest duży i wynosi maksymalnie kilka złotych. Ubezpieczenie chroni nas przed wydatkami dokonanymi naszą kartą po kradzieży. Co istotne, pokrywa ono także koszty transakcji, które zostały zrealizowane zanim jeszcze poinformowaliśmy bank o kradzieży. Tego typu polisa zapewnia ochronę do kwoty 1000 zł.

Ubezpieczenie karty zbliżeniowej przed kradzieżą to bardzo ważna kwestia, o której nie wolno nam zapomnieć. Może na co dzień wydawać się, że kradzież karty jest mało prawdopodobna jednak w praktyce wcale takie nie jest. Dla złodziei takie karty są bardziej kuszące ponieważ oznaczają możliwość łatwiejszej kradzieży środków z naszego konta. Warto mieć to na uwadze i zabezpieczyć się taką niedrogą polisą przez właśnie tą ewentualnością.