Agent ubezpieczeniowy

31 sierpnia 2012

Życie potrafi zaskoczyć nas na każdym kroku. Wiedziemy szczęśliwe, dostatnie życie, wszystko mamy poukładane tak, jak sobie niegdyś wymarzyliśmy. Kontrolujemy nasze życie, jesteśmy jego panami. I w mgnieniu oka, w ułamek sekundy możemy to wszystko stracić. Dorobek naszego życia obraca się w ruinę. Jak sobie z tym radzić? Czy można temu w jakiś sposób zapobiec?

Odpowiedź jest prosta: ubezpieczenia. Rozwiązanie, wydawałoby się najpraktyczniejsze, aczkolwiek w dalszym ciągu mało popularne, co pokazują klęski żywiołowe, nawiedzające Polskę średnio raz w roku w okresie letnim/wakacyjnym. Ludzi odstrasza zazwyczaj perspektywa ponoszenia kosztów związanych z ubezpieczeniem nieruchomości/ samochodu/ czy też czasami życia. Niektórzy boją się również samej działalności towarzystw ubezpieczeniowych, nie rozumiejąc ich mechanizmów funkcjonowania. Zwróćmy uwagę na jeden z elementów współcześnie działających ubezpieczycieli: agenta ubezpieczeniowego. Kim jest agent ubezpieczeniowy?

Agent ubezpieczeniowy to nikt inny jak tylko pośrednik pomiędzy nami-klientami towarzystwa ubezpieczeniowego a naszym ubezpieczycielem. Na tym też polega istota jego działalności. Od strony prawnej, podstawą stosunku na linii agent ubezpieczeniowy – ubezpieczyciel jest umowa agencyjna. Pośrednictwo ubezpieczeniowe polega w praktyce na wykonywaniu przez agenta działań, nominalnie przypisanych samemu ubezpieczycielowi. Tak oto agent ubezpieczeniowy ma za zadanie przykładowo poszukiwać nowych klientów, także zawierać z nimi umowy ubezpieczeniowe, rzecz jasna w imieniu ubezpieczycieli oraz na ich rzecz. Do obowiązków agenta zaliczyć można również uczestnictwo w wykonaniu uprzednio zawartych umów. Jak widać wachlarz funkcji przypisanych agentowi ubezpieczeniowemu jest znaczny. Z całą pewnością jest to istotne ułatwienie funkcjonowania towarzystw ubezpieczonych na rynku.